Pretraživanje
 
 
   
Novosti
Članci

  Google

 
Pratite nove članke na vašem portalu
 
Kao porezni broj identifikacijska će se oznaka rabiti tek od 1. siječnja 2010.
23.1.2009.   

Od početka 2010. osobni će se identifikacijski broj upotrebljavati kao porezni broj i navoditi na izlaznim računima poduzetnika. Do tada se na izlaznim računima kao porezni broj navodi matični broj, koji je dodijelio Državni zavod za statistiku.

Od 1. siječnja 2009. na snazi je Zakon o osobnom identifikacijskom broju (NN br. 60/08.), kojim se za sve pravne i fizičke osobe u Hrvatskoj uvodi osobni broj od jedanaest znamenaka kao stalna identifikacijska oznaka. Objavljen je i Pravilnik o osobnom identifikacijskom broju (NN br. 1/09), kojim je propisan obrazac Potvrde o osobnom broju, odnosno obrazac zahtjeva za dodjelu broja koji će upotrebljavati pravne i fizičke osobe kojima u prijelaznom dvogodišnjem razdoblju iz bilo kojih razloga ne bude dodijeljena ta numerička oznaka ili im ta oznaka zatreba prije nego što im ga Porezna uprava dodijeli po službenoj dužnosti.

Sve će pravne osobe, jednako kao i svi građani, tijekom 2009. na adresu svoga sjedišta prijavljenog u trgovačkom registru, odnosno u drugom odgovarajućem upisniku u kojem se vode podaci o njihovu sjedištu, od Porezne uprave dobiti potvrdu o osobnom identifikacijskom broju. Potvrda je javna isprava, a dodijeljeni osobni identifikacijski broj pravne osobe bit će jedinstvena oznaka kojom će se pravna osoba koristiti u poslovnom komuniciranju i plaćanju zakonskih obveza, ali tek od 1. siječnja 2010.

Godina dana za prilagodbu

Tek će se nastavno od 1. siječnja 2010. osobni identifikacijski broj upotrebljavati kao porezni broj i navoditi na izlaznim računima poduzetnika. Do tada će pravne osobe na izlaznim računima kao porezni broj navoditi matični broj za pravne osobe od sedam odnosno osam znamenaka koji im je dodijelio Državni zavod za statistiku, a i fizičke oosbe koje obavljaju registriranu djelatnost na svojim će izlaznim računima kao svoj porezni broj navoditi matični broj građana od 13 znamenaka. Tijekom cijele 2009. odbitak pretporeza dopušten je s ulaznih računa na kojima su kao porezni brojevi isporučitelja navdene dosadašnje oznake, tj. statistički broj za pravne osobe odnosno matični za fizičke.
Čak će se i novoosnovanim trgovačkim društvima i drugim novoosnovanim pravnim osobama tijekom prijelaznog razdoblja dodjeljivati oba broja, i osobni identifikaicjski i dosadašnji statistički, jer se u prijelaznom razdoblju statistički broj upotrebljava kao porezni broj.

Namjera je zakonodavca da od 1. siječnja 2010. sustav osobnih identifikacijskih brojeva zamijeni uporabu sada vrijedećih statističkih brojeva. Prema najavama, od 1. siječnja 2010. osobni će se identifikacijski broj rabiti kao porezni broj obvezno upisan na svim poslovnim papirima, ali i kao oznaka koju se navodi na nalozima za plaćanje javnih prihoda. Do tada će se sustav praćenja podataka sa strane poreznih i drugih tijela državne vlasti temeljiti na dosadašnjim brojčanim oznakama pravnih i fizičkih osoba uz postupno uvođenje osobnog identifikacijskog broja. Državna će tijela u prijelaznom razdoblju sve podatke voditi usporedno, uz uporabu obiju identifikacijskih oznaka, i dosadašnje i novododijeljene.

Početna faza

Počevši od 12. siječnja 2009., Porezna će uprava svim poslovnim subjektima kao i fizičkim osobama u posebno označenoj kuverti dostaviti potvrdu o osobnom identifikacijskom broju. Potvrda sadrži samo nekoliko podataka o pravnoj osobi i rabi se kao trajna javna isprava. U početnoj fazi primjene novih propisa o osobnom identifikacijskom broju pravna osoba nema obvezu na računima navoditi svoj osobni identifikacijski broj, ali može dodijeljeni broj rabiti u poslovnom komuniciranju s drugim subjektima. Prve porezne prijave uz uporabu novog osobnog identifikacijskog broja i prva službena komunikacija s poreznim tijelima uz uporabu osobnog identifikacijskog broja počet će od 1. siječnja 2010. Čak će i novoosnovane pravne osobe u prijelaznom razdoblju dobiti oba broja, i to da bi se osigurali uvjeti za funkcioniranje sustava evidencija na istovjetan način za nove i za prije osnovane pravne subjekte.
Tek od 1. siječnja 2010. porezni će obveznici morati uključiti osobni identifikacijski broj kao obvezan sadržaj na svojim izlaznim računima, a odbitak pretporeza bit će dopušten samo s ulaznih računa drugih poduzetnika koji osim ostalih obveznih podataka sadrži i podatak o njihovu identifikacijskom broju kao novom poreznom broju. Do tada primljenu potvrdu treba čuvati kao javnu ispravu. Potvrda o osobnom broju sadrži minimalni broj podataka o fizičkoj i pravnoj osobi i treba je zamijeniti novom samo ako se izmijeni podatak koji se navodi u njoj. U slučaju pravnih osoba to će se događati jedino kad pravna osoba promijeni ime, ali i tada će joj biti ispostavljena potvrda s istim osobnim identifikacijskim brojem.

Promjena podataka

Ako pravna osoba promijeni podatak koji se o njoj vodi u javnim upisnicima, primjerice ako promijeni sjedište, nadležna državna tijela kod kojih se vode podaci o pravnoj osobi o tome će proslijediti obavijest u Poreznu upravu da bi se ažurirali podaci o obveznicima identifikacijskih brojeva. Na primjer, trgovačko društvo koje promijeni adresu svog sjedišta o tom podatku obavještava Trgovački sud kao registarski sud u kojem se vode podaci o trgovačkim društvima, a Trgovački sud obavještava Poreznu upravu o promjeni podataka koji se odnose na pravnu osobu kao obveznika broja.

Isto vrijedi i za fizičke osobe, kako za građane tako i za fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost. Ako, primjerice, obrtnik promijeni adresu svog stanovanja, taj je podatak dužan prijaviti Ministarstvu unutarnjih poslova kao promjenu prebivališta, a nadležno će ministarstvo podatak o novoj adresi proslijediti u odgovarajući registar Porezne uprave radi ažuriranja podataka o obvezniku broja.

Potvrda o osobnom identifikacijskom broju isprava je koja se dodjeljuje samo jedanput i ostaje trajna oznaka pravne odnosno fizičke osobe. Duplikat se izdaje samo na zahtjev pravne osobe, kad se original izgubi ili na drugi način uništi. Na duplikatu se navodi oznaka da je riječ o duplikatu, ali osobni identifikacijski broj ostaje nepromijenjen. Broj koji se dodijeli određenoj pravnoj ili fizičkoj osobi neće se dodijeliti drugom subjektu čak i ako se ta pravna osoba likvidira, a fizička osoba umre.

Navođenje pri isplatama

S obzirom na to da se osobni identifikacijski brojevi dodjeljuju i pravnim i fizičkim osobama, pravne osobe koje zapošljavaju radnike morat će u svojim poslovnim knjigama od 1. siječnja 2010. ažurirati podatke o radnicima tako da unesu i osobni broj kao radnikovu oznaku. Naime, na poreznim karticama svake fizičke osobe koja služi za uporabu osobnog odbitka kao porezne olakšice pri plaćanju poreza na dohodak od nesamostalnog rada naveden je podatak o matičnom broju radnika koji će se zamijeniti osobnim identifikacijskim brojem. Taj će posao veliki poslodavci obaviti u suradnji s Poreznom upravom. Naime, podatke u poreznu karticu PK smije unositi samo Porezna uprava, pa će poslodavci o tome dobiti odgovarajuću službenu obavijest tijekom 2009.


Isto tako, pravne osobe koje obavaljaju isplate drugih dohodaka fizičkim osobama pri plaćanju poreza na dohodak navode matični broj građana za koji su ustegnuli i uplatili porez na dohodak po odbitku. Do kraja 2009. ta se plaćanja navode uz oznaku matičnog broja građana, a tek od 1. siječnja 2010. javna će se davanja plaćati uz navođenje osobnog identifikacijskog broja.

Što treba znati

• Tijekom cijele 2009. odbitak pretporeza dopušten je s ulaznih računa na kojima su kao porezni brojevi isporučitelja navedene dosadašnje oznake, tj. statstički broj za pravne osobe odnosno matični broj za fizičke

• Novoosnovanim trgovačkim društvima i drugim novoosnovanim pravnim osobama tijekom prijelaznog razdoblja dodjeljivat će se oba broja, i osobni identifikacijski i dosadašnji statistički

• U početnoj fazi pravna osoba nema obvezu na računima navoditi svoj osobni identifikacijski broj, ali dodijeljeni broj može rabiti u poslovnom komuniciranju s drugim subjektima

• Od siječnja ove godine Porezna će uprava svim poslovnim subjektima kao i fizičkim osobama u posebno označenoj kuverti dostaviti potvrdu o osobnom identifikacijskom broju koja sadrži samo nekoliko podataka o pravnoj osobi i upotrebljava se kao trajna javna isprava

• Potvrda o osobnom broju sadrži minimalni broj podataka i treba je zamijeniti novom samo ako se promijeni podatak koji se navodi na Potvrdi. U slučaju pravnih osoba to će se događati jedino kad tvrtka promijeni ime, ali i tada će joj biti ispostavljena potvrda s istim osobnim identifikacijskim brojem

• Ako pravna osoba promijeni podatak koji se o njoj vodi u javnim upisnicima, primjerice sjedište, nadležna državna tijela kod kojih se vode podaci o tome proslijedit će obavijest u Poreznu upravu radi ažuriranja podataka

• Potvrda o osobnom identifikacijskom broju jest isprava koju se dodjeljuje samo jedanput i ostaje trajna oznaka pravne odnosno fizičke osobe. Duplikat se izdaje samo na zahtjev pravne osobe, kad se original izgubi ili na drugi način uništi.

• Broj koji se dodijeli određenoj pravnoj ili fizičkoj osobi neće se dodijeliti drugom subjektu čak i ako se ta pravna osoba likvidira, a fizička osoba umre. 

Piše: mr. sc. Marija Zuber
Izvor: www.liderpress.hr