Nakon što je Hrvatska blogerska organizacija poslala otvoreno pismo ministru pravosuđa Ivanu Šimonoviću i ministru unutarnjih poslova Tomislavu Karamraku vezano uz, kako navode, učestali policijski progon građana blogera i novinara u Europskom domu održan je okrugli stol pod nazivom ‘Sloboda medija u Republici Hrvatskoj - Je li internet slobodan medij’.
Zajednički je zaključak svih okupljenih na prvoj od osam tribina, koje će se baviti pitanjima o kojima Hrvatska pregovara za punopravno članstvo s Europskom unijom, da su potrebni bolji zakonski propisi o iznošenju stajališta o internetu kao novom mediju.
Među govornicima našli su se Krunoslav Borovec, načelnik Ureda ravnatelja policije, Nataša Đurović iz USKOK-a, slobodni novinar Željko Peratović, SDP-ov Nenad Stazić, Ivana Špehar Janković sa Županijskog suda u Zagrebu, predsjednik HND-a Zdenko Duka, dok je komoderatorica stola tribine bila Ariana Vela.
Krunoslav Borovec iz Ravnateljstva upozorio je tijekom svog izlaganja da računalni kriminal uzima sve više maha, posebice kada je riječ o dječjoj pornografiji i da policija mora pratiti internet u skladu s Deklaracijom o cyberkriminalu.
Uz bullying još i cyberbullying
- Na internetu se susrećemo s raznim oblicima kaznenih djela poput krađe identiteta, zlouporabe autorskih prava, a osim toga tu je i jedan novi oblik zlostavljanja tzv. cyberbullying s kojim se susreće sve više djece – rekao je Borovec i dodao da se procjenjuje kako bi internet mogao postati ‘infrastrukturom’ raznih terorističkih skupina i organiziranog kriminala.
Na tvrdnje da policija na obavijesne razgovore poziva građane koji na svojim blogovima objavljuju mišljenja i stavove protiv Vlade, Borovec je kazao da tako nešto nije istina, već se na policiju privode osobe koje u svojim komentarima pozivaju na rasnu mržnju.
Okupljene su posebno zanimali slučajevi blogera Damira Fintića i Nikše Klečaka čija su imena javnosti postala poznata nakon napisa na njihovim blogovima, odnosno Facebooku.
Iako na ovom stolu nisu pronađena nekakva konkretna rješenja, zajednički je zaključak okupljenih da je internet medij koji se ne može ograničiti, ali da je potrebno ustrajati na zakonskoj regulativi koja bi svim njegovim korisnicima omogućila nesmetano korištenje i iznošenje stavova.
Autor: M.J.
Izvor:
www.javno.com