1.4.2009.   

Potkraj travnja najveća hrvatska tvornica biodizela

Biona bi godišnje trebala proizvoditi 100.000 tona biodizela i u punom bi kapacitetu zapošljavala 40 radnika godišnje, a radilo bi se puna 333 dana u tri smjene
Još od lipnja prošle godine postavlja se pitanje kada će u industrijskoj zoni Danica proraditi Biona, tvornica za proizvodnju biodizela. Riječ je o projektu poduzetnika Branka Juriše i Zlatka Ivankovića, vrijednom oko 60 milijuna kuna. Ti su poduzetnici preuzeli postrojenje i nekretnine bivše tvornice kvasca, koju je prije nešto više od godinu i pol zatvorio francuski vlasnik Lesaffre.

Pokazalo se da je to iznimno zahtjevan projekt u kojem nije moguće preskakanje nekih pripremnih faza. Ovih je dana napokon predstavljena studija utjecaja na okoliš, koju su koprivničkoj javnosti obrazložili Emir Hodžić s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije te Denis Ivanov, direktor tvrtke Puncta Global. Oni kažu da bi se godišnje trebalo proizvoditi 100.000 tona biodizela. Što se tiče broja zaposlenih, tvornica će u punom kapacitetu zapošljavati 40 radnika, a radilo bi se punih 333 dana u tri smjene.

Najvažniji je, dakako, podatak da se ne očekuju neki bitniji utjecaji na okoliš s obzirom na to da će procesi proizvodnje biti zatvoreni i automatizirani. Kad krene proizvodnja, stanje u okolišu će se kontrolirati.
Na sadašnjih oko 25.000 četvornih metara u postojećim objektima, uz brojne prilagodbe, smjestit će se postrojenje za proizvodnju biodizela, kao i skladište za tekuće sirovine s nadzemnim i podzemnim spremnicima. Potrebno je, međutim, sagraditi i podzemno skladište za metanol koje mora zadovoljavati sve sigurnosne standarde.

O problemima koji su se proteklih mjeseci javljali u pripremi proizvodnih i skladišnih kapaciteta svjedoči podatak iz jednog lokalnog tjednika da dvadesetak trenutačno angažiranih radnika na pripremi proizvodnje nije nekoliko mjeseci dobilo plaću. Vlasnici su zatražili razumijevanje do pokretanja proizvodnje u travnju. Najviše se kasnilo jer su u Ministarstvu prostornog uređenja i zaštite okoliša skoro godinu dana studiju utjecaja na okoliš držali u ladicama, tako da je tek nakon njena prihvaćanja moguće obaviti pripremne radove i montaže postrojenja.

Ako Biona počne potkraj travnja s proizvodnjom, bit će to najveća tvornica biodizela u Hrvatskoj. Za plasman svih količina ne bi trebalo biti većih problema, jer za biodizel postoji znatni interes, prije svega u autobusnom prometu.


Autor: Željko Krušelj


Izvor: www.vjesnik.hr
 

www.pazin.info