7.4.2009.   

Kako izabrati pravog osiguravatelja?
Ne potpisujte ništa bez provjere

U Hrvatskoj trenutno posluje 27 društava za osiguranje. Za neke od vodećih kuća, kao što su Allianz, Croatia osiguranje, Grawe, Uniqa ili Generali osiguranje vjerojatno ste već čuli. ‘Veza’ sa osiguravajućom kućom trebala bi, u idealnim uvjetima, biti dugoročna. Uzevši u obzir današnju situaciju na cjelokupnom financijskom tržištu, s pravom se pitati – kome uopće možemo vjerovati i što je uopće sigurno?

Magična formula za ispravan odabir ne postoji, no evo što sve možete učiniti kako biste donijeli ispravnu odluku.

Na temelju svojih zahtjeva, zatražite od nekoliko osiguravajućih kuća izračun. Brojke najbolje govore same za sebe i takvom usporedbom ćete vidjeti dobivate li najbolje i najviše za svoj novac. Osiguravajuće kuće mogu imati i posebne pogodnosti, kao što su na primjer isplata iznosa dva posto osigurane svote za rođenje prvog djeteta ili dvostruka, pa čak i trostruka osigurana svota za slučaj smrti.

Od agenta/predstavnika osiguravajuće kuće trebali bi dobiti odgovore na neka osnovna pitanja, kao što su: koje rizike točno pokriva moja polica, koliko se čeka isplata štete, koje su posljedice prijevremenog raskinuća police, postoje li neki dodatni troškovi prilikom isplate na kraju osiguranja poput poreza i slično. Ukoliko vam ne može odgovoriti odmah, pričekajte koliko je potrebno da biste bili sigurni da u ovakav dugoročan odnos ulazite bez upitnika nad glavom.

Proučite financijske izvještaje osiguravajuće kuće. Vrlo ih je lako naći na web stranicama svakog osiguravatelja ili na stranicama Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA).

Obzirom na svjetsku financijsku krizu i upitan koncept fer vrijednosti, te česte izmjene i dopune standarada financijskih izvještaja, teško je objektivno analizirati financijske izvještaje osobama kojima to nije struka. Nitko ne očekuje od vas da znate isčitavati ovakve financijske podatke, međutim, postoje pokazatelji koje svatko može procijeniti.

Naime, osiguravajuća društva trebala bi objavljivati transparentna i cjelovita revidirana financijska izvješća u skladu s računovodstvenim standardima. Takva izvješća sadržavaju slijedeće elemente: bilancu (bilanca), račun dobiti i gubitka, izvještaj o promjeni kapitala, izvještaj o novčanom toku, te bilješke uz financijske izvještaje.

Objavi li osiguravajuća kuća sve gore navedene izvještaje, a dobije li još i pozitivno mišljenje neovisnog ovlaštenog revizora (revizor), to nam je znak da nema što skrivati. To vam može pomoći da odaberete osiguravajuće društvo koje je financijski solidno i stabilno dugi niz godina.

Izvor: www.pametnakuna.com
 

www.pazin.info